Witamy na stronie Dąb Bolko - Drzewo Roku 2015   Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Witamy na stronie Dąb Bolko - Drzewo Roku 2015 Powered By GSpeech

XIV Bolkowanie w Hniszowie

18 i 19 sierpnia 2018 roku w Hniszowie odbyło się XIV Bolkowanie. Uroczystości imieninowe dębu Bolko wpisują się w obchodzone od początku roku, razem z gminą Hrubieszów, 1000-lecie pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie oraz bitwy pod Gródkiem nad Bugiem. Do gminy Ruda-Huta, zachęcone hasłem „Dąb Bolko - odpocznij w cieniu legendy”, przybyły tłumy gości.

Czytaj więcej: XIV Bolkowanie w Hniszowie

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej podczas XIV Bolkowania

Turniej Siatkowki Plazowej

Zapraszamy do wzięcia udziału

w Turnieju Piłki Siatkowej

18 sierpnia 2018 r.

w pierwszym dniu XIV Bolkowania - uroczystości imieninowych dębu Bolko.

Zgłoszenia 3-osobowych drużyn przyjmowane są w Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie-Hucie oraz w dniu zawodów.

Uwaga:
Turniej Piłki Siatkowej odbywa się na zasadach piłki plażowej, zaś boisko jest trawiaste. Prosimy o uwzględnienie tego podczas doboru stroju i obuwia na turniej!

Regulamin oraz pozostałe dokumenty dostępne są na stronie: Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie

XII Bolkowanie w Hniszowie

20 i 21 sierpnia 2016 r. podczas XII Bolkowania w Hniszowie świętowano podwójny sukces dębu Bolko, który zwyciężył w plebiscycie zorganizowanym przez Klub Gaja na Drzewo Roku 2015 i został laureatem konkursu Europejskie Drzewo Roku 2016. Dzięki temu imieniny znanego nie tylko w całej Polsce drzewa przyciągnęły do Hniszowa wyjątkowo dużo uczestników tej corocznej imprezy.

Czytaj więcej: XII Bolkowanie w Hniszowie

Ponad 23 tysiące głosów na dąb Bolko w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016

Pogodny Bolko fot. Grzegorz Chwesiuk

fot. Grzegorz Chwesiuk

20 kwietnia 2016 r. w Brukseli zostały ogłoszone wyniki konkursu Europejskie Drzewo Roku 2016. Dąb Bolko z Hniszowa, przedstawiciel Polski zgłoszony przez gminę Ruda-Huta, zajął w nim IV miejsce.

Podczas ceremonii rozdania nagród, w której wzięło udział ponad 250 gości Polskę reprezentował poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman.

W głosowaniu w lutym 2016 r. Bolko otrzymał aż 23 313 głosów. Jest  to najlepszy wynik polskiego drzewa w dotychczasowych edycjach tego międzynarodowego konkursu. Szczególnie zaciekłą walkę stoczono o trzecie miejsce, na które do końca miały szansę cztery drzewa. Liczba głosów, które otrzymało drzewo na VI miejscu była większa niż zebrana przed zdobywców trzecich miejsc w poprzednich pięciu edycjach konkursu.

Wszystkim, którzy przyczynili się do wyniku osiągniętego przez dąb Bolko gmina Ruda-Huta serdecznie dziękuje i zaprasza do parku podworskiego w Hniszowie, by podziwiać w naturze to majestatyczne drzewo.

Głosowanie zakończone

Pogodny Bolko fot. Grzegorz Chwesiuk

fot. Grzegorz Chwesiuk

Głosowanie w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2016 zakończyło się 29 lutego br. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swoje głosy na dąb Bolko.

Wyniki zostaną ogłoszone 20 kwietnia 2016 r. w Brukseli podczas ceremonii rozdania nagród.

Dąb Bolko będzie miał następców

16 lutego 2016 r. w Maziarni Strzeleckiej delegacja z gminy Ruda-Huta przekazała Nadleśnictwu Strzelce materiał genetyczny w postaci owoców dębu Bolko (żołędzi) do hodowli młodych sadzonek. Podczas spotkania poświęconego wspólnej inicjatywie gminy Ruda-Huta, Nadleśnictw: Chełm i Strzelce omówiono sprawy związane z produkcją materiału szkółkarskiego z owoców 1000-letniego dębu Bolko rosnącego w Hniszowie, gmina Ruda-Huta.

Czytaj więcej: Dąb Bolko będzie miał następców

Dąb Bolko zmierzony!

14 stycznia 2016 r. GEPRO s.c. Firma Geodezyjno-Projektowa z Włodawy dokonała oficjalnego pomiaru wielkości rosnącego w Hniszowie pomnikowego dębu Bolko.

Korzystając z profesjonalnego sprzętu, przy korzystnych warunkach atmosferycznych: temperaturze powietrza -2°C, wietrze 6 km/h, braku opadów i umiarkowanym zachmurzeniu, uprawnieni geodeci inż. Grzegorz Fajge i Henryk Doszko dokonali pomiarów i przedstawili ostateczne wyniki wielkości drzewa:

  •     obwód pnia – 8,74 m
  •     maksymalna rozpiętość korony – 34,0 m
  •     wysokość drzewa – 25,2 m

Poniżej raport z pomiaru dębu Bolko.

bolko pomiar 2016 01 14 1

bolko pomiar 2016 01 14 2

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2016 - głosujmy na dąb Bolko!

Pogodny Bolko fot. Grzegorz Chwesiuk

fot. Grzegorz Chwesiuk

"Ponad 1000-letni dąb Bolko według legendy wiekiem i imieniem nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego..." - to właśnie od takich słów rozpoczyna się opis naszego dębu Bolko biorącego udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016. Zachęcamy Państwa do udziału w plebiscycie. Głosujemy na stronie www.treeoftheyear.org, do której link podajemy poniżej:

Tekst alternatywny
Instrukcja głosowania z danego adresu e-mail:

  • kliknąć w link: http://www.treeoftheyear.org/Letosni-rocnik/Dub-Bolko.aspx
  • w polu po prawej stronie zdjęcia podać adres e-mail, na który zostanie wysłana wiadomość
  • przepisać liczbę z obrazka, aby uwiarygodnić głos
  • kliknąć pole z napisem GŁOSOWANIE
  • zalogować się do skrzynki pocztowej, odnaleźć e-mail (może być w folderze spam) z tytułem "Potwierdzenie oddania głosu w konkursie Europejskie Drzewo Roku" przysłany z adresu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • głos będzie uznany dopiero po kliknięciu linku w odebranej wiadomości e-mail

Pamiętajmy, że każdy głos jest ważny i przybliża nas do zwycięstwa. Mamy szansę rozsławić piękno polskiej przyrody w Europie i sprawić, że nasze drzewo będzie podziwiane na całym świecie.

Sympatycy dębu Bolko

XI Bolkowanie w Hniszowie

XI Bolkowanie miało w tym roku wyjątkowy charakter. Dąb Bolko zwyciężył w konkursie organizowanym przez Klub Gaja na Drzewo Roku 2015 i został reprezentantem Polski - kandydatem do tytułu Europejskie Drzewo Roku 2016. Dzięki temu imieniny drzewa przyciągnęły do Hniszowa tłumy corocznych uczestników i wiele osób, które po raz pierwszy usłyszały o imprezie.

Czytaj więcej: XI Bolkowanie w Hniszowie

Prace konserwatorskie w parku podworskim w Hniszowie

bolko zabiegi 2015Zakończyły się prace konserwatorskie przy drzewach pomnikowych w parku podworskim w Hniszowie. Fundusze na ten cel gmina Ruda-Huta pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w ramach realizacji zadania „Prace pielęgnacyjne na dębie Bolko i konserwacja drzewostanu w zabytkowym parku w Hniszowie”

Wykonane wiązanie dynamiczne na dębie Bolko oraz prace pielęgnacyjne na pozostałych pomnikowych drzewach przyczyniają się do zachowania w jak najlepszym stanie drzew, które podatne są na zmienne warunki meteorologiczne i zniszczenia wynikajace z naturalnego oddziaływania czasu.

Park wraz z rosnącym w jego centrum dębem Bolko jest doskonałym miejscem do prowadzenia wszelkiego rodzaju zajęć, np. plenerów malarskich, fotograficznych, czy warszatów z dziedziny dendrologii.

 

Aby odsłuchać zaznaczenie, kliknij na ikonę głośnika! Powered By GSpeech